Domain Nedir?

Var olan bir alan adının en sağında bulunan kısma domain denilir. Örneğin; https://27medya.com/ burada ki com bir domaindir. Kendi aralarında hiyerarşik bir yapıya mevcut olan domainler bizim seçimimize bağlı olarak alınır. Bu hiyerarşinin en üstünde yer alan domain tr’dir. Üst seviye domainler TLD’de ile kısaltılarak anılır. TLD anlamı üst seviye alan adıdır. Dünyada üç tane popüer domain uzantısı vardır. Bunlar; com, org, nettir.

 

Hangi Domain Uzantısı Hangi Alanda Kullanılır?

.COM: Commercial kısaltımı olan .com İngilizceden türemiştir. Commercial anlamı ticarettir. Şirketler tarafından kullanılması için oluşturulmuştur. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

.NET: İngilizcede network kelimesinden türetilmiştir. Türkçe anlamı ağ uzantısı anlamına gelir. İletişim alanında faaliyet gösteren firmalar için oluşturulmuştur. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

.ORG: İngilizcede organization kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı organizasyondur. Sivil toplum, vakıflar, dernekler gibi kar amacı gitmeyen şirketler için oluşturulmuştur. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

.BIZ: İngilizcede “business” kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı iştir. .COM alanına alternatif seçenek olarak düşünülmüştür. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

.INFO: İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı bilgidir. Kamu yararına bilgi paylaşımı sağlayan kurumların tercih ettiği domaindir. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

.PRO: İngilizce “professional” sözcüğünün kısaltılması ile oluşturulmuş alan adı uzantısıdır. Professional, dilimizde “profesyonel” anlamına gelir. Profesyonel hizmet sunan kişiler tarafından kullanılması düşünülerek piyasaya sunulmuştur. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

.NAME: İngilizcede “name” kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı isimdir. Kişisel web siteler için veya blog siteleri için oluşturulmuştur. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

.ONLINE: Açılımı (Generic Top Level Domain) kısaltması “gTLD” olarak  tabir edilen Türkçe anlamı “jenerik üst seviye alan adı” bir domain uzantısıdır. İnternet üzerinde yürütülen projeler için tasarlanmıştır. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

.SHOP: Bir başka gTLD uzantısı olan .SHOP domaindir. Dilimizde alışveriş anlamına gelir. E-ticaret siteleri tarafından kullanılır. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

.ME: Bir başka gTLD uzantısı olan .ME domaindir. Blog yazarları ve firmalar tarafından tercih edilir. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. İlk gelen alan adını almış olur.

 

 

.EDU: İngilizce “education” sözcüğünün kısaltılması ile oluşturulmuş alan adı uzantısıdır. Education, dilimizde “eğitim” anlamına gelir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından tanınan üniversiteler, ortaöğretim kurumları ve eğitim dernekleri tarafından kullanılması düşünülerek piyasaya sunulmuştur. Uzun yıllardır Educause isimli Amerika menşeili firma tarafından tahsis edilmektedir. Alan adı alınırken herhangi bir işlem gerekmez. Tek şartı eğitim bazlı kurumların kullanabileceği domaindir İlk gelen alan adını almış olur.

 

.GOV: Government kelimesinden olşan Türkçe anlamı devlet olan domain uzantısıdır. Amerika’da resmi kuruluşlar için tasarlanmıştır. Alan adı Amerika’da bulunan resmi kurum olma şartı vardır.

Blog Makaleleri

Tüm Makaleler
  • Devamını Oku
  • Devamını Oku
  • Devamını Oku
  • Devamını Oku