27 Medya’yı tanıdıkça daha çok seveceksiniz

27 Medya Dijital Reklam Ajansı, 16 yıllık tecrübesi ve profesyonel yaklaşımıyla müşterilerine interaktif çözümler sunan, creativ bir web tasarım ajansıdır.

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Dijital Pazarlama Hakkında Tüm Merak Edilenler

Hangi ölçekte olursa olsun, günümüzde hiçbir işletme dijital pazarlama gibi sınırları olmayan bir dünyayı göz ardı edemez. Öyle bir dünya ki, tüm potansiyel müşterileriniz orada ve siz tüm bu müşterilere kendinizi tanıtma ya da tam onların istedikleri bir zamanda, ihtiyaçları olan bir ürünü temin etme şansına sahipsiniz. Üstelik bu dünyada patron sizsiniz, yani kaç kişiye, hangi şekilde, ne kadar maliyetle ne kadar süre erişeceğinizi siz belirleyebiliyorsunuz. Üstelik harcamalarınız da tamamen sizin kontrolünüz altında, dilediğiniz zaman arttırıp dilediğiniz zaman kısabiliyorsunuz. Buraya kadar her şey mükemmel. Ancak bu dünyada göz ardı edemeyeceğiniz ciddi bir problem var. Rakipleriniz de bu dünyada ve sizinle çok sıkı rekabet etmeye hazır. Hem de hem lokal hem global rakipler. Peki, ne yapacaksınız?

Albert Enstein’in dediği gibi, önce oyunun kurallarını öğreneceksiniz, sonra da herkesten iyi oynamayı…

Birazdan okuyacağınız rehber, dijital pazarlamanın temelleri hakkında bilgi almak isteyenlerle mevcut bilgilerini pekiştirmek isteyenlere bir kaynak oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Yazı boyunca dijital pazarlamanın tanımı ve faydaları kadar dijital pazarlama araçları hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle…

Dijital Pazarlama Nedir?

1990’ların sonu ve 2000’lerin başındaki dijital pazarlamaya yönelik ilk yaklaşımlar, önce dijital pazarlamayı geleneksel pazarlama araçlarının ve stratejilerinin internetteki bir izdüşümü, ardından da geleneksel pazarlamanın bir alt kolu olarak tanımladı ki bunlar tamamen yanlış yaklaşımlardı. Pazarlamanın doğasından gelen büyük kesişim noktaları olmakla beraber dijital pazarlama, markaların hedeflerine ulaşmak için kişiselleştirme ve kitlesel dağıtımı bir araya getirebildiği sihirli bir oluşumdu. Teknolojinin gelişmesi bu oluşumu dünyadaki her eve soktu.

Aralık 2021 verilene göre dünya nüfusu yaklaşık 8 milyar, tekil cep telefonu kullanıcı sayısı 5,5 milyar, internet kullanıcıları 6 milyar, aktif sosyal medya kullanıcı sayısı ise neredeyse 5 milyar. 16-64 yaş arası günlük İnternet kullanımı ise tam 7 saat!

27 Medya Dijital Reklam Ajansı olarak kurulduğumuz tarihten beri “dijital pazarlama” terimini yalnızca “web sitemiz” veya “Facebook sayfamız” olarak kullanan pazarlamacılar ve işletme sahipleriyle karşılaşıyoruz. Bu yaklaşım, yönetilen araçların kapsamını ve etkisini sınırlıyor, üstelik uygun şekilde yönetildiğinde erişilebilecek fırsatların kaçması anlamına geliyor.

Peki, dijital pazarlama nedir?

En basit tanımıyla dijital pazarlama, dijital kanalları kullanarak potansiyel müşterilere ürün veya hizmetlerin pazarlanmasıdır. Bir başka deyişle elektronik cihazları içeren pazarlama faaliyetlerinin bütünüdür. Kullanılan kanallar sosyal medya, mobil uygulamalar, e-posta, web uygulamaları, arama motorları, web siteleri veya radyo, televizyon gibi dijital mecralar olmak üzere tüm dijital platformlardır.

Efektif bir dijital pazarlama faaliyeti, sosyal medya yönetimi, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya, dijital reklam, içerik pazarlaması, e-mail pazarlama gibi tüm araçların aynı amaç için, etkin bir strateji dahilinde, bir bütün olarak kullanılmasını kapsar.

Ancak bu bütünün de bir plan, bir strateji dahilinde belirlenmesi gerekir. Yani dijital pazarlama stratejisi…

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Yukarıda da değindiğimiz üzere günümüzde bir işletmeyi büyütmek çevrimiçi pazarlama aktivitelerinden geçer. Çevrimiçi pazarlama aktivitelerinin başarısı da iyi bir dijital pazarlama stratejisine bağlıdır. Bir onlineDijital Pazarlama Stratejisi pazarlama stratejisi, sayfanıza daha değerli trafik çekerek ve dönüşüme dönüşen daha fazla potansiyel müşteri kazanmanıza yani şirketinizi büyütmenize yardımcı olur.

Pazarlama stratejisi, belirli pazarlama faaliyetleri ile ilgili hedefe (veya hedeflere) ulaşmak için yapılan bir plandır. Dijital pazarlama stratejisi ise çevrimiçi pazarlama kanalları aracılığıyla işletmenizin belirli dijital hedeflere ulaşmasına yardımcı olur. İyi bir dijital pazarlama stratejisi hedeflerinizi belirler, buna bağlı olarak hedef kitlenizi tanımlar, hedef pazarı analiz eder, rakiplerinizi inceler, işletmenizin kusursuz bir SWOT analinizi çıkarır, ideal müşteri profilini belirler, ardından dijital pazarlama kanallarını ve potansiyel müşterilerinizin nasıl sizden alışveriş yapabileceğini tanımlar. Peki, dijital pazarlama stratejisi belirlendikten sonra, dijital pazarlamaya nereden başlanır, nasıl yapılır?

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Yukarıda da değinildiği üzere, “Dijital Pazarlama Stratejisi”, doğru hedeflere ulaşmak için hangi çevrimiçi pazarlama kanallarını nasıl kullanmanız gerektiğini belirten bir çerçeve sunar. Ardından hazırlanan eylem planı (bu plan çoğu zaman “dijital pazarlama planı” olarak adlandırılır), bu strateji dahilinde çevrimiçi pazarlama stratejinizi başarıyla oluşturmanıza ve başlatmanıza olanak sağlar.

Dijital pazarlama planı, şirketin dijital ortamdaki nihai hedeflere ulaşmak için ara hedefleri belirleyen, aksiyonların hangi kanalda, hangi araç ile, nasıl, ne zaman, yapılacağını tanımlayan, dijital pazarlama stratejisine uygun bir aksiyon planıdır.

Basit bir örnek vermek gerekirse, Linkedin kanalının kullanılması, buradaki nihai hedef kitle, nihai amaç ve ulaşılacak sonuç, bu kanalda harcanacak bütçe ve zaman dijital pazarlama stratejisinin konusudur. Dijital pazarlama planı ise, Linkedin için ayrılan bütçe doğrultusunda, hangi aylarda, hangi kampanyalarla, hangi reklam modelleriyle, hangi içerikle, ne şekilde ve ne sıklıkta paylaşımlar yapılacağını belirler. Yani çerçeveyi strateji belirler, bu çerçeve içerisinde neler yapılacağını da dijital pazarlama planı.

Bir dijital pazarlama faaliyeti yürütmek için dijital pazarlama araçlarını ve platformlarını iyi tanımak gerekir. Aynı örnek üzerinden gidersek, Linkedin bir platformdur, burada yürütülen reklam çalışması ya da hesap yönetimi de bir dijital pazarlama aracıdır. Lafı daha da uzatmadan dijital pazarlama araçlarına geçelim.

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

En modern pazarlama yöntemi olarak bilinen dijital pazarlama, bir kampanyanın kapsamlı performansını analiz etmek ve gelecekteki stratejilere karar vermek için kullanılan pazarlama türlerinden biridir. Dolayısıyla dijital pazarlama, herhangi bir kampanya faaliyetini düzenlemek ve ölçümleyebilmek için dijital araçlara ihtiyaç duyar.

Öte yandan hangi dijital pazarlama aracının ne şekilde kullanılacağı markanıza, işletmenize, hedeflenen kitlelere, bütçenize ve en nihayetinde hedefinize göre değişiklik gösterir.

Peki, bir dijital pazarlama aracı nedir? Kaç tane dijital pazarlama aracı vardır? Dijital pazarlama araçları nasıl kullanılır?

Web Sitesi

Web siteniz en önemli dijital pazarlama araçlarından biridir. Çoğu zaman da en önemlisi! İster bir ürün satın ister bir hizmet pazarlayın, mobil uyumlu, iyi optimize edilmiş, içerik pazarlama ile desteklenmiş, Google Analytics ya da Yandex Metrika gibi araçlarla kusursuz bir biçimde analiz edilebilen bir web sitesi hedefinize giden yoldaki en önemli yapı taşıdır. Web sitenizde yaşanan en ufak bir aksaklık aşağıda detaylandırılacak diğer dijital pazarlama araçlarının iyi performans göstermemesine neden olur.

Kısaca web sitenizin çekici olması gerekir; ancak aynı zamanda da fonksiyonel olmalı ve size para kazandırmalıdır.

0
Yıl Tecrübe
0+
Ekip
0+
Müşteri
0+
Başarılı Proje