27 Medya’yı tanıdıkça daha çok seveceksiniz

27 Medya Dijital Reklam Ajansı, 16 yıllık tecrübesi ve profesyonel yaklaşımıyla müşterilerine interaktif çözümler sunan, creativ bir web tasarım ajansıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonunu hakkında fikir sahibi olmak için öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Hepimizin bildiği üzere arama motoru, internet üzerindeki içerik sağlayıcılarından yani web sitelerinden içerik toplayan, ardından bunları düzenleyip, sunan web tabanlı bir programdır. İnternet üzerindeki web sitesi, blog gibi tüm içerik sağlayıcıların sayfalarını bir “bot” aracılığıyla (otomatik web tarayıcı) düzenli olarak ziyaret eder, içerilerinde yer alan bilgileri tarar. Taradığı verileri de arşivler ve belirli kriterlere göre indeksler.

Bir ürün ya da hizmet satın almak isteyenlerin %90’dan fazlası işe genellikle bir arama motoru kullanarak başlar. Google’da her saniye 100.000’e yakın sorgu yapıldığını biliyor muydunuz? İnsanların alışverişten eğlenceye kadar hemen hemen her sektör için arama motorlarını kullandıkları göz önüne alındığında, işletmeler için fırsatlar çok büyük!

Bu noktada arama motoru optimizasyonu yani SEO devreye giriyor. Arama motoru optimizasyonu, bir arama motorunun, işinizle ilgili anahtar kelimelerle arama yapanlara, sizin sitenizde yer alan sayfaları en iyi sonuç olarak göstermesi için çevrimiçi içeriğinizi optimize etme işlemidir. Arama motoru optimizasyonu genellikle içerik pazarlamasıyla kol kola gider.

Arama motoru optimizasyonu, herhangi bir web sitesinin bazı bölümlerine küçük düzenlemeler yapılması değil, tüm sitenin arama motorlarının talep ettiği standartlara getirilmesine yönelik detaylı bir çalışmadır. Dolayısıyla SEO kendi içerisinde de site içi optimizasyon, site dışı optimizasyon ve teknik optimizasyon olmak üzere 3’e ayrılır.

Organik arama sonuçlarından nasıl daha yüksek bir sıralama elde edileceğini merak ediyorsanız SEO hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Örnek 1: Aşağıda yer alan görseldeki ilk sonuç SEM ya da PPC’ye örnek teşkil ederken altındaki ikinci sonuç SEO yani arama motoru optimizasyonuna bir örnek teşkil ediyor. İkinci sonuçtaki URL incelendiğinde (blog/içerik/erkek-modasi) aslında firmanın içerik pazarlaması ile organik olarak 1. sırada yer aldığı görülüyor. İşte bu yüzden tüm dijital pazarlama araçlarını bir bütün olarak, eş zamanlı olarak kullanmak eşsiz bir avantaj sağlıyor.

0
Yıl Tecrübe
0+
Ekip
0+
Müşteri
0+
Başarılı Proje