E-Ticaret’e Daire Herşey

TÜRKİYE’DE E-TİCARET

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı tam anlamıyla dijital çağa geçişimiz şüphesiz ki en çok ticaret şeklimizi etkiledi. İçinde bulunduğumuz teknolojik gelişmeler ve pandemi sürecinin karantina etkisi, 2020 yılında hepimizi e-Ticaret ile birleştirdi. Öyle ki; 2019 yılında 8,5 milyar TL olan e-Ticaret işlem hacmi, 2020 yılında 20 milyar TL seviyesine yükseldi.

E-Ticaret’in hem alıcıyı hem satıcıyı memnun ettiği bir gerçek. Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı’nda Satıcı, daha düşük maliyetlerle daha fazla ürün satabiliyor, bu durum satıcı için %20 fazladan kâr anlamına geliyor. Alıcı ise bir ürünü mağaza mağaza gezmeden, birkaç dakika içerisinde en ucuz fiyatından satın alabiliyor.

NEDEN E-TİCARET YAPMALIYIM ?

Eğer satış yaptığınız bir ürününüz varsa, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile E-Ticaret sizin için biçilmiş kaftan olabilir. E-Ticaret yapmak, 7/24 çalışan bir dükkanınızın olması ve gece mesaisi ödemeden bu dükkanda personel çalıştırmanız anlamına gelir. Özetle; e-Ticaret size uyurken bile para kazandırabilir. Stok maliyetlerini minimuma düşürür. Satışlarınızı arttırırken aynı zamanda hızlandırır, bu da hızlı bir sirkülasyon yaratır. Ayrıca müşteri kitleniz genişler, referanslarınız çoğalır. Yeni pazarlara girmeniz kolaylaşır. Ayrıca e-Ticaret sektöründe Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile reklamınızı iyi yaparak kendinizi tanıtmayı başarırsanız fiziki mağazanızın ziyaretçileri ve alışverişi çoğalacaktır.

E-TİCARETE NASIL BAŞLAYABİLİRİM ?

E-Ticaret yapmak ve para kazanmak için önünüzde üç seçenek vardır. Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile ya GittiGidiyor, Hepsiburada, n11 gibi pazaryerlerinde satış yaparsınız, ya kendinize özel bir e-Ticaret sitesi kurarsınız, ya da ikisini aynı anda yaparsınız. Pazaryerlerinde satış yapmanın ve kendi sitenizde satış yapmanın birbirlerine karşı bazı avantajları olacaktır. Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı size yardımcı olacaktır. Pazaryerlerinde Satış Yapmak Pazaryerleri, tüketici gözünde daha güven vericidir.

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı beraberinde alıcılar; kart bilgilerinin zarar görmeyeceğini, iade süreçlerinde sıkıntı yaşamayacağını bilirler. Bir diğer avantajı ise Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı’nın sağladığı ziyaretçi trafiğidir. Kendi internet sitenizde günde 1.000-10.000 arası ziyaretçi ağırlayabilirsiniz. Ancak pazaryerleri günde milyonlarca trafik almaktadır. Sizi hiç bilmeyen ancak sizin sattığınız ürünü satın almak isteyen bir kişi, size pazaryeri aracılığıyla daha kolay ulaşabilir.

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı’nda bunları detaylı öğrenebilirsiniz. Pazaryerinin bir diğer avantajı ise reklamdır. Siz reklam için uğraşmazsınız, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ve pazaryeri zaten sizin adınıza reklam yapıyor olacaktır. Ancak elbette bunlarının hepsinin bir bedeli var.

Pazaryerleri ürününüzden satış komisyonu alır. Özetle; siz 20 ₺’den bir ürün sattıysanız, pazaryeri yönetimi bu ürünün içerisinden kendi komisyonunu alır ve kalan miktarı sizin hesabınıza yatırır. Ürüne ve pazaryerine göre komisyon oranları değişir, Türkiye’de pazaryerleri genelde %6 ila %15 arasında komisyon kesintisi yapar. Kendi Sitenizde Satış Yapmak Pazaryerlerine göre biraz daha maliyetli olsa da hiç kuşkusuz prestijinizi iki katına çıkartacaktır.

Ayrıca Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile istediğiniz ziyaretçi trafiğini sağlarsanız markalaşma yolunda büyük adım atmış olursunuz. Kurumsal kimliğiniz daha tanınır ve erişilebilir hâle gelebilir. Kendi sitenizde satış yapmak isterseniz yazılım, tasarım ve sanal pos komisyonları masrafları dışında bir masrafınız olmayacaktır.

PROFESYONEL DESTEK ALIN

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı size profesyonel destek verebilmektedir. Her ikisi de kârlı alanlar olduğundan ikisi üzerinde de satış yapmak mantıklı olacaktır. Scout Teknoloji olarak müşterilerimizin e-Ticarete adım attığı andan itibaren teknik ekibimizle her türlü ihtiyacında yanında olmaktayız. Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ve e-ticaret sistem kurulumlarıyla ilgili her türlü sorunuz için bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Eğer Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile dijital pazarlama dünyasındaysanız, B2B ve B2C iş modellerine aşina olmalısınız. Ancak biz gene de bir tanım yaparak başlayalım.

• B2B: Business to business. Bir işletmenin başka bir işletmeye satış yaptığı iş modeli.

• B2C: Business to costumer. Bir işletmenin başka bir işletmeye değil, tüketici bireylere satış yaptığı iş modeli.

Ancak bu tanımları biliyor olsanız bile bu iş modellerinin stratejilerini bilmiyor olabilirsiniz. B2B marketing mantıksal odaklı satın alma kararlarına yönelirken, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı B2C duygusal odaklı satın alma kararlarına yönelir.

B2B vs. B2C

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile bu iki iş modeli arasındaki farklar her zaman çok belirgin olmayabilir, ancak çizginin ne tarafında durduğunuza dikkat etmelisiniz. Bu iki iş modeline de hizmet veren pazarlamacılar veya Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı için bu farklılıkları anlamak, yüksek performanslı bir pazarlama stratejisi geliştirme sürecinde hayati öneme sahiptir. Bir pazarlamacının, pazarlama taktiklerinin etkileşimini arttırmak için bu farklılıkları bilmesi gereklidir. İşte bu yüzden burada B2B ve B2C marketing arasındaki 5 ana farka değineceğiz.

Müşteri İlişkileri

B2B: Kişisel İlişkiler Geliştirin

B2B pazarlama, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile uzun vadeli işlere yön veren kişisel ilişkiler kurmaya odaklanır. Bu, size müşterilerinizi ne kadar önemsediğinizi, nasıl bir iş ahlâkına sahip olduğunuzu gösterme fırsatı verir. Bunları gören bir müşterinin Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı beraberinde sizi tercih etmesi kaçınılmazdır. B2B pazarlamanın öncelikli hedefi potansiyel müşteriler yaratmaktır.

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile potansiyel kitleniz oluşabilmektedir. Bu sebeple bir network (çevre) edinmek önceliğiniz olmalıdır. Zamanında Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile sağlam şekilde kurulmuş bir insan ilişkisi, hemen satın alıma dönüşmese bile, yıllar sonra başka bir müşteri şeklinde geri dönebilir. Zamanında Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı beraberinde iş yaptığınız bir müşteriniz, sizi yıllar sonra başka bir arkadaşına önerebilir ve bu da size geri dönüş sağlar. Müşterilerinizle yakın olmalısınız.

Örneğin, ofis malzemeleri satan bir firmanız olduğunu düşünelim. Ofisi olan bir potansiyel müşteriyle iş bağlamaya çalışıyorsunuz ve birkaç rakibiniz var. O müşteriyi bir öğle yemeğine çıkaran, ufak promosyonlar öneren, yani kısacası en yakın ilişki kuran firma eğer fiyatları da makulse yarışı kazanacaktır.

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile kişisel ilişkiler geliştirmek, B2B pazarlamanın birincil önceliğidir. B2C: İşlem Üzerinden İlişkiler Geliştirin B2B’dekinin aksine B2C firmalar kişisel olarak değil, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile tüketici tekil bireylere topluca erişmek isterler.

B2C pazarlamasının amacı, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile tüketicileri müşterinizin veya şirketinizin web sitesindeki ürünlere yönlendirmek ve satışları artırmaktır. Bunu yapmak için tüketicilerin web sitenizde Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile mükemmele yakın bir kullanıcı deneyimi yaşaması gerekir.

B2C işletmeler verimliliğe değer verir ve bu nedenle müşteriyi tanımak için harcanan zamanı en aza indirmeye çalışır.

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı da ilişkinin, B2B firmalardaki gibi yakın ve birebir olmanın aksine, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı işlemler üzerinden ilerler hale gelmesine sebep olur. İletişim uzaktır, kullanıcılarla web siteniz üzerinden iletişime geçersiniz. Pazarlama stratejiniz elinizdeki ürünleri satmaya odaklamalıdır ve esas hedefiniz, mümkün olan en kaliteli ürünleri mümkün olan en kısa sürede müşteriye ulaştırmaktır.

BRANDİNG

B2B: İlişkilere Odaklanın

Branding yani markalaşma, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı B2B pazarlamanın önemli bir parçasıdır, ancak B2C’dekinin aksine, daha çok kişisel ilişkiler inşa ederek gelişir. B2B dünyasında Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile markalaşma, ürünlerinizin veya hizmetlerinin sunumunun ve teslimatının tutarlılığıyla başlar.

Bir B2B firma olarak, kendinizi pazarda nereye konumlandırdığınız oldukça önemlidir. Bu, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile marka bilinirliğinizin oluşmasına yardımcı olacaktır. İlişki geliştirmeye geri dönersek, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile potansiyel müşterileriniz konusunda ileri görüşlü bir tutum benimsemek zorundasınız.

Markanızı hedef kitlenize göre ayarlayabilmek, marka bilinirliğinizi artırmanıza ve potansiyel müşteri oluşturma sürecinizi Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile hızlandırmanıza fayda sağlayacaktır.

B2C: Mesajınızı Öne Çıkarın

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile sadakati oluşturmasına, güvenilirlik yaratmasına, müşteriyle duygusal olarak bağlantı kurmasına ve alıcıyı satın almaya motive etmesine olanak sağlar. Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı Markanın sunduğu mesajı öne çıkarmak, B2C pazarlamacılığının bir numaralı önceliğidir. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi B2B’dekinin aksine B2C firmaların müşteriyle olan ilişkisi kişisel değildir, bu nedenle sizi tercih eden müşterilerin aklında iyi izler bırakmalı ve Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı’nın kurduğu web sitenizde gezinirken sağlam bir kullanıcı deneyimi sunmalısınız, ki geri gelsinler. Bunu sağlamak için de güvenilir bir mesaj vermelisiniz.

Karar Verme Süreci

B2B: Açık İletişimi Sürdürün

B2B pazarlamada daima açık bir iletişim sürdürmek oldukça önemlidir, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı duygusal ya da rasyonel olmayan bir karar almak ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple iş yaptığınız diğer firma ile Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile aldığınız kararların iki taraf için de uygun olup olmadığı yönünde tartışmalı, açık bir iletişim ortamı yaratmalısınız.

B2B pazarlamacıları olarak hedef kitlenizi anlamak, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile size karar verme sürecinde yol gösterecektir. Mesajınızı açıkça iletebilmek, her iki taraf için de duygusal bir bağ oluşturarak sizi rakiplerinizin bir adım önüne geçirecektir.

B2C: Süreci Basitleştirin

Etkili bir pazarlama süreci yaratabilmek için Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile sağlam temellere dayandırılmış bir “dönüşüm hunisi” yaratmanız gereklidir. Dönüşüm hunisinin tepesinde tüketicilere, bir ürüne olan ihtiyacı hatırlatan reklamlar oluşturabilmek yer alır. Tüketici neye ihtiyacı olduğunu belirledikten sonra ne tür bir ürün satın almak istediğine dair de az çok fikri vardır.

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığında B2B potansiyel müşterilerinin aksine burada tüketiciler satın almak istedikleri ürün konusunda daha esnektirler. Bir pazarlamacı olarak, tüketicilere doğru şekilde hitap ederek karar verme süreçlerini Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı mümkün olduğunca basitleştirmeniz gerekmektedir.

Tüketici bir ürünü satın almaya kesin olarak karar vermediği müddetçe, aradığı ürünü daha uygun fiyata bulup bulamayacağına bakmak için rakiplerinizin web sitelerini de inceler.

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı eğer Google reklamları veriyorsa, tüketicilerin hangi anahtar kelimeleri kullanarak bizimkilere benzer ürünler arattıklarını belirleyerek işe başlamalıyız. Bu anahtar kelimelerin arama sonuçlarında sıralanmayı hem organik hem reklam şeklinde- başarabilirsek, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile müşterileri sitemize çekeceğimiz trafik de artacaktır.

Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı dönüşüm hunisini değerlendirirken, dikkat çekmek için potansiyel olarak peşinden gidebileceğimiz üç anahtar kelime grubu görüyoruz. Şimdi varsayımsal bir kampanya yürütelim ve elektrikli bisikletler satan bir e-ticaret sitemiz olduğunu düşünelim.

Eğer tüketici elektrikli bisikletler hakkında bilgi edinmek istiyorsa, “elektrikli bisiklet” anahtar kelimesinin şöyle bir versiyonunu araması muhtemeldir: “Elektrikli bisiklet nedir” veya “elektrikli bisiklet nasıl çalışır” gibi… Tüketici elektrikli bisikletler konusunda bilgi sahibi olduktan sonra, güvenilir ve kaliteli elektrikli bisiklet markalarını araştırmak isteyecektir.

Bu noktada “en iyi elektrikli bisikletler” gibi arama sorguları yapacağını tahmin edebiliriz. Birçok elektrikli bisiklet markası araştırdıktan sonra tüketici satın alacağı markaya karar verir. Bu noktada ise karşımıza şöyle bir arama sorgusu çıkar: “[marka adı] elektrikli bisiklet”.

B2C pazarlama yapan bir pazarlamacı olarak dönüşüm hunisinin yukarıda bahsedilen bu tüm aşamalarında yer almalı ve hiçbir potansiyel müşteriyi kaçırmamaya dikkat etmeliyiz. Unutmayın, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı dönüşüm huniniz ne kadar sağlam olursa olsun, ödeme süreciniz kafa karıştırıcıysa müşterileriniz uzaklaşabilir ve rakip firmalara kayabilirler.

Bu sebeple Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı dönüşüm huninizi optimize etmeli, sağlam bir kullanıcı deneyimi yaratmalı ve müşterilerin sitenizde yapacağı tüm işlemleri mümkün olduğunca basitleştirmelisiniz.

KİTLE HEDEFLEME

B2B: Nişinizi Bulun

B2B işletmeler genellikle küçük bir pazarda çalışır, bu sebeple Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile hitap ettiğiniz kitleyi anlamanız zorunludur. Müşterilerinizi etkilemek istiyorsanız, elinizdeki verileri derlemeli ve doğru şekilde analiz etmelisiniz. Verileriniz hem niteliksel hem de niceliksel olmak üzere birçok farklı çeşitlerde olabilir. Veri toplamak için kullanacağınız en etkili kaynak ise elbette Google Analytics olacaktır. Anahtar kelime araştırması yapmak da faydalıdır.

En basit yol ise Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile elbette doğrudan Google’a gitmek ve ürününüz ya da hizmetinizle ilgili belli anahtar kelimeleri yazmaktır. Karşınıza çıkan sonuçlar size kabaca bir fikir verecektir. Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı’nda aldığınız bilgileri Analytics’teki demografik ve diğer verilerle birleştirmek, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile hedef kitlenizin kim olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu bilgi ile spesifik anahtar kelimeleri ve demografileri hedefleyebilir, daha etkili bir strateji geliştirebilirsiniz.

B2C: Huniyi Takip Edin

B2B işletmelerin aksine, B2B firmalar çok daha geniş bir pazarda çalışırlar ve hedef kitleleri çok daha geniştir. Bu sebeple Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile dönüşüm hunisini doğru şekilde takip etmek gerekir. Dönüşüm hunisinin en üstünden başlayarak, duygusal ve ürün odaklı satın alımları hedefleyen reklamlar yaratabilir, geniş bir ağ oluşturabilir ve bu geniş ağı nitelikli potansiyel müşterilere dönüştürmeye çalışabilirsiniz. Sonraki süreçte Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile bu potansiyel müşterilere remarketing kampanyalarıyla yeniden hedeflemeler yapılabilir.

Kitle Hedefleme B2B:

Jargonu Öğrenin

B2B işletmelerin, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı ile terminolojilerini ve satın alma sürecinde vermeleri gereken kararları anlayan bir uzmandan hizmet veya ürün satın alma olasılıkları çok daha yüksektir. Yani hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı beraberinde onların dilini konuşmalısınız. Örneğin, işletmelerin işini hızlandıracak 10.000 TL’lik bir yazılım sattığınızı düşünelim.

Bu noktada Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı müşterilerinize belli bir duygu ya da dürtü uyandırmaya çalışan bir metinle reklam çıkmanız pek de doğru olmayacaktır. Aksine, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı reklamlarınızı duygudan uzaklaştırmalı ve potansiyel müşterilerinizde güven uyandırmalısınız.

Söz konusu yazılımı satın alacak olan bir işletme (o şirketteki bundan sorumlu yönetici) sizin ürününüzü işletmesinin performansını arttıracağını düşündüğü için satın alacaktır. Satın alma işlemini yapmak için kişisel birtakım itkileri olsa da, karardan duygularını çıkarması ve satın almanın olumlu ve olumsuz etkilerini düşünmesi gerekir.

B2C: Duygusal Reklamlar Yazın

B2B işletmelerin aksine, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı B2C firmalar yazdıkları reklamlarda müşteriyi o reklama tıklamaya ikna edecek bir ses kullanmalıdır. B2B işletmeler içinde bulundukları endüstrinin jargonunu kullanabilirler, ancak siz müşterinin sesiyle konuşmalısınız.

B2C pazarlama için yazacağınız reklam metinleri tüketicilerde bir duygu uyandırmaya, Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı onları hızlıca aksiyona itmeye yönelik olmalıdır. Örneğin, 500 TL’lik bir bisiklet satın almak isteyen bir müşteri, 10.000 TL’lik bir yazılım satın almak isteyen bir firma yöneticisinden daha hızlı karar verecektir. Bu örnekte yöneticinin Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı davranışı fayda odaklıdır, bisiklet satın almak isteyen tüketici ise bunu kişisel zevki için istiyor.

Yani metinlerinizin onda neşe ve heyecan uyandırması gerekiyor. Hangi iş türünde olursanız olun, B2B ve B2C pazarlama arasındaki bu beş farkı anlamanız işletmeniz için kritik bir rol oynuyor. Gaziantep E-Ticaret Danışmanlığı tüm pazarlama stratejilerimizi bu beş fark üzerine inşa etmek, şüphesiz çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın